m2 m1

Úrazy vzniklé při bruslení a krasobruslení

 

Jako u každého jiného sportu dochází k úrazům. Bruslařský a krasobruslařský sport není vyjímkou. U bruslařských a krasobruslařských disciplín rozlišujeme úrazy vzniklé ztrátou rovnováhy a s tím souvisejícím pádem, nebo úrazy vzniklé některou z částí krasobruslařské boty - brusle.

Brusle je ve své podstatě "nůž", který se zařezává hranami do ledu, popř po ledě svou plochou klouže. Je tedy na místě si uvědomit, že brusle obrácena proti lidské tkáni způsobí velmi těžká zranění, v horších konsekvencích může vést k ůmrtí. Proto je třeba určitá vzájemná obezřetnost a ohleduplnost těch, kteří aktuálně sdílí ledovou plochu.

Aby nedocházelo úrazům na ledě, je potřeba dodržovat základní pravidla.

  • V každém věku, jsou to kvalitní rukavice, chránící prsty proti nájezdu brusle, úderu bruslí
  • U malých dětí jsou to zejména kvalitní a pevné rukavice a helma na hlavě zabrańující zhmoždění hlavy, cyklistické helmy nejsou vhodnou náhražkou!
  • U starších dětí, zejména méně zdatných bruslařů se helma doporučuje.
  • U dospělých bruslařů je použití helmy na zvážení dle bruslařských dovedností, neplnohodnoutnou náhradou helmy může být čepice.
  • Vždy je potřeba se řídit těmi pravidly, která určuje správce ledové plochy, a které je třeba bez vyjmky respektovat!
  • Na ledovou plochu pro veřejná bruslení nepatří hojekové puky, hokejky, či jiné donesené předměty, které mohou ohrozit ostatní účstníky veřejného bruslení
  • Ledová plocha není určena pro škádlení, pošťuchování, bezhlavé honičky, které ohrožují jak samotné aktéry, tak osoby nezůčastněné.

Úrazy horních končetin v krasobruslení

  • Úrazům rukou lze zabránit tím, že je nenatahujeme proti směru pádu těla. Samozřejmě, pokud volba stojí mezi poraněním obličejové části tváří a rukami, které použiji k podložení obličeje, tak vždy, tak, aby byly ohnuty v lokti.
  • Pokud padáme vzad, pudově nastavujeme ruce proti pádu. Zcela jistě dojde ke zlomenině zápěstí. Je to jedna z častých zlomenin u krasobruslařů, při troše štětí dojde pouze jen ke zhmožděnině. U tohoto druhu zhmoždění bude ruka nejen bolet, ale zcela určitě dojte k opuchnutí. Za tohoto stavu, zejména dojde-li k hematomu (modřině) doporučuje se postižené místo dobře ledovat ledovou tříští. Samozřejmá je kontrola lékařem, aby byla vyloučena zlomenina. Bolest odezní v řádu dní, opuchnutí v řádu dvou - tří týdnů, v závislosti na stavu organizmu.
  • U pádu vzad může dojít k poranění - zhmoždění loketního a ramenního kloubu. Any tyto stavy poranění nepoceńujeme a vždy se raději podrobíme lékařskému a rentgenovému vyšetření, aby byla vyloučena zlomenina kostí.

tabulka - Rozdělení úrazů v krasobruslařském sportu dle skupin a míst.

Hlava Krk Záda Bedra Kolena Holeň Dlaně Chodidla Kostrč Ostatní Počet úrazů
na sportovce
Jednotlivci r
6
r
0
r
3
r
4
r
22
r
18
r
38
r
0
r
22
119 1,32
Párové bruslení g
14
g
2
g
10
g
8
g
17
g
10
g
28
g
3
g
15
110 1,83
Tance na ledě b
8
b
1
b
3
b
6
b
14
b
0
b
12
b
0
b
5
56 0,97
Ostatní úrazy 9,8%
w
28
2,1%
w
6
6,7%
w
19
6,7%
w
19
18,6%
w
53
11,6%
w
33
27,7%
w
79
1,4%
w
4
15,4%
w
44
285

 

Úrazy kotníku a chodidla v krasobruslení

Velkou míru na úrazech v oblasti chodidla a kotníku vzniká v důsledku použití nevyhovující krasobruslařské obuvi. Porovnáme-li běžnou bruslařskou obuv zjistíme, že tzv. kanady, v porovnání s krasobruslařskými botami pro rekreační bruslení, poskytují bruslaři daleko větší oporu. To je dáno zejména způsobem použití "Kanad". Dnes není neobvyklé, že současné dívky jezdí zejména na "kanadách". Samozřejmě, že na jedné straně jde o módní trend, kdy části pánského šatníku využívají dámy. V této věci nelze dívkám upřít tuto volbu bruslařských bot, protože než si zničit kotníky běžné obuvi pro rekreační krasobruslařské obuvi, je volba "kanad" rozumným počinem ze strany dívek. Bohužel se často stává, že tato správná volba je degradována ledabylým úvazem a bruslařská bota tak zcela, nebo vůbec neplní svůj účel, tedy poskytnout brusleři pevnou oporu v kotnících a dokonalou ovladalenost bruslí.

Pro výrobce dámské bruslařské obuvi by mělo být snížení prodejů rekreační krasobruslařské obuvi zdviženým prostředníčkem, že v tomto ranku není něco s obuvi pro rekreační bruslení v pořádku. Tedy že i dámské rekreační krasobruslařské obuvi je potřeba věnovat stejnou pozornost, jaká je věnována poloprofesionální a profesinální krasobruslařské obuvi.

U většiny krasobruslařů (zejména začínajících) je tendence svírat prsty na nohou, která může způsobit křeč v plantární oblasti. Tento problém může též vyvolávat příliš volná bota, nebo nadměrné přenesení váhy těla vpřed. Další příčinou bolestí v oblasti chodidla je tuhost a zatížení chodidla, tuhost Achilovy šlachy. U krasobruslařů se lze setkat i s utržením Achilovy šlachy, ke které dochází hlavně mimo led v tzv suché přípravě. Pro zpevnění Achilovy šlachy se doporučeje provadět pravidelné cvičení spojené s přiměřeným napínáním vláken Achilovy šlachy.

Dalším z úrazů je tzv plantární fascitis - formy šlach, což má vliv na základnu chodidla. Obvyklé léčení zahrnuje klid, protizánětlivé léky a individuální ortopedické vložky pro lepší oporu nohy. Někdy jsou to zlomeneniny kosti a metatarzy kosti.

Výrůstky - zápaly kloubového pouzdra, cysta a kostní mozol

Hodně krasobruslařů trpí díky tvrdým tréninkům, ůrazy chodidla, které jsou často důsledkem použití nových krasobruslařských bot.

Výrůstky na chodidle a kotníku (cysty, kostní mozoly, zápaly kloubového pouzdra - bursitida palec a dalších míst).

Průvodní bolest - je celkovou reakcí na stlačení a trvalé zatížení tkání, vazů a nervů.Pokud máme štěstí, bolest odezní, jakmile rozvážeme boty (i když výrůstek jako takový zůstává). Nicméně, je lepší použití ochranné podložky, nebo vyměnit boty pokud se v nich citíme nepříjemně. Velmi to pomůže nohám i způsobu jízdy.

Buksitis kotníku je charakterizován jako bolestivý zánět a otok vnitřní "kosti" (kostní výčnělek) kotníku. Příčinou je trvalé tření kostního výčnělku ve stísněných a nevhodné tvarovaných botách. Aby se tomuto tlaku zabránilo musí být u boty vhodně přetvarován vnitřní plastový sketet, který je vně i uvnitř kašírovaný hvhodnou přírodní usní. Pokud stále dochází ke tření kosti je vhodné používat ochranné silikonový podložky. Ty je potřeba podložit tak, aby se "kostička" netýkala přímo boty.

Přespříliš utažené šňůrky vytváří tlak na šlachu a svalstvo velkého prstu, které začíná se na přední straně holeně brankou i končí na palci nohy. Silně utažené šňůrky kolem holeně mohou způsobit cysty a v důsledku toho k rozvoji tendinitidy svalu tibialis anterior, extensoru digitorum longus a extensoru svalu palce. Velmi účinné je silikonové podložení, které kládeme na šlachu čímž ddvracíme, nebo ulehčujeme již způsobenému úrazu. Pokud vy jste střetli s títo problémem, můžete zkusit změnit jazyk boty v obuvi.

Úrazy kolene u krasobruslařů.

Úder na koleno během pádu, ikdyž bolí, krom modřiny, často nedochází k fatálním následkům. Pokud k takovému uderu již dojde, je vhodné postižené místo dobře zaledovat a nechat mírně zvýšenu, proti tělu v leže. Ledujeme cca 20 minut, kontrolujeme aby nedošlo k omrznutí. Ve vyjímečných případech, při silném úderu na koleno může dojít k omezení stability v oblasti nadkolení v důsledku bolesti, která je způsobena úderem na chrupavku. Tento stav je znám jako "chondromalacia (patologické změknutí chrupavky) čéšky."

Nejčastěji příčinou nestability v koleně, je nerovnováha mezi silami vnitřních a vnějších stehenních svalů. Vskyt tohoto poranění ovlivňuje struktura kyčle. Z tohoto důvodu, jsou ženy náchylné k této nemoci častěji, než muži. Nejlepší léčbou je prevence a pravidelné cvičení - protahování svalů na nohou, zejména uvnitř hlavy čtyřhlavého svalu.

Pádem na ohnutá kolena lze poškodit nadkoleník, nejhorší variantou je jeho zlomení. Podobnému úrazu lze předejít získáním správných pádových navyků, popřípadě využít ochranné pomůcky na kolena.

při silném a prudké vytočení kolene například při špatném skoku, nebo vjezdu do rotace lze poškodit kolenní vazy. Dochází k poškození tibiálního (mediálního) kolaterálního vazu. Přetažení, nebo utržení tohoto úponu je charakterizováno bolestí z vnitřním strany kolene, s možným vnímáním nestability v kolenním kloubu. Dojde-li k úplnému utržení úponu může dojít k omezení na několik týdnů. Tento typ úrazu se obvykle dobře léčí pomocí kombinované léčby - klidu a fizioterapie. Na druhé straně, poškození předního zkříženého vazu často vyžaduje chirurgickou léčbu.

Nejjednodušší způsob, jak si podvrtnut kolenní kloub je v době suché přípravy skoků na parketu. Dopad chodidla bez brusle, s největší pravděpodobností povede k napětí, kdy horní část těla pokračuje v otáčení a přenáší vysoký točivý moment na koleno. Aby k tomu stavu nedošlo, nikdy nedopadáme na napnutou nohou a provedeme malý skok, jakmile máme pocit, že se prsty dotýkají podlahy. Lepší je dopadat na obě nohy.

Po úrazech kolene, nebo kotníku používáme po vyléčení, po nějakou dou příslušné ortézy. Ony nejenže stabilizují kloub, ale také jej ohřívají a zlepšují práci úponů a svalů. Tímto předcházíme opakování úrazu a urychlování léčení.

Úrazy v oblsti pánve a kyčelního kloubu

Trvalý dopad na jednu nohu, včetně neúspěchů s následujícím pádem na hýždě, podrobuje krasobruslaře k získání disfunkce kyčelného kloubu (viz obr. níže)

mech_padu_1
Mechanismus úrazu pánevní části u krasobruslařů

Vzhledem k tomu, že většina dopadů je na pravou nohu, dochází ke společné dysfunkci pravého kyčelního kloubu, který mění polohu křížové kosti, otáčením směrem doprava. Zkrácení práce pracovní hohy a rotoscoliosis může být také součástí tohoto komplexního onemocnění. Hovoří se o vysokém procentu skoliozy u mladých krasobruslařek.

Úrazy beder v krasobruslení

U bruslařů dochází k poškození meziobratlové ploténky v oblasti bederní páteře. Pád vzad může vést k bolesti v bederní oblasti. V průběhu času, to může vést ke stlačení meziobratlových plotének. Opakované axiální a rotační zatížení vede k hyperextenzivnímu riziku poškození horní části oblouku obratlů (obr. níže).

mech_padu_2
Mechanismus úrazu bederní části páteře u krasobruslařů

U starších bruslařů předstupuje vyšší riziko nebezpečí slačení meziobratlových plotének při pádu. Časem zablokovaná ploténka může trnovým výběžkem tlačit na sousední obratel a způsobit tak bolest v jiné oblasti, obvykle pod poškozenou ploténkou. Léčení může vyžadovatk obvyklou léčbu, ale též i operativní zásah.

Dalším nebezpečím při pádu na hýždě, je zlomenina kostrče.

U zlomeniny kostrče v mladému věku necitíte bolest, do té doby dokud nedospějete. Do této doby, je pro úlevu od bolesti nutný chirurgický zákrok, nebo dokonce odstranění kosti velmi bolestivým zákrokem.

Úrazy v párovém krasobruslení.

Skoro všichni výzkumníci se shodují v názoru, že párové brulení je druhem sportu u nějž dochází k nejvíce úrazům. Vysoké procento úrazů jsou úrazy zejména hlavy a ramen, v párovém bruslení podmíněné silným úderem při pádu ze zvedaček.

mech_padu_3
Úrazy v párovém bruslení

 

Předchozí obrázek ilustruje těžký úraz v párovém bruslení z 8 února roku 2007. v Colorado Springs, USA. Mistrovství čtyř kontinentů. Kanadský bruslař (Bryce Davison), prováděl synchonní rotaci (libela) s partnerkou (Jessica Dube). Ta byla v rotaci zásažena jeho bruslí do obličejové části. Po okamžité hospitalizaci, lékaři diagnostikovali hlubokou řeznou ránu v levé části tváře a nosu. Naštěstí nosní kůstky nebyly porušeny. Po úrazu bruslařce zůstala jizva.

 


Podobná témata

Pády obecně
1. Jak padet vpřed
2. Jak padat vzad
3. Úrazy z pádu
4. Pád jako pojem
5. Biomechanika pádových technik
6. Pádová technika v systematice úpolů
7. Systematika pádových technik
8. Pády vpřed
9. Pády vzad
10. Pád stranou
11. Kombinované pády
12. Průpravná cvičení

Související témata

Gymnastická příprava - v období suché přípravy
Rytmická a pohybová teorie
Skladba
Baletní příprava základy / Baletní příprava I. / II. / III. / IV. / V. / VI. / VII. / VIII. / IX. / X. / XI. / XII. / XIII. / XIV.
Choreografie
Praktická choreografie
Pádové techniky