m2 m1

Kličkový paragraf vzad

 

Složená kombinace prvků: Klička — Vlnovka — Klička vzad


Touto figurou končíme seriál figur složených z kliček. Kličkový paragraf vzad je obtížný a předpokládá dobrou znalost kliček vzad - veni dovnitř. Popíšeme si figuru na pravou nohu.

kličkovy_paragraf_vzad1
Grafické schéma stopy kličkového paragrafu vpřed 1.část

Začátek a první fáze až téměř do vrcholu vlastní kličky jsou naprosto stejné, jako u kliček vzad - ven (2 - 6). Ve výjezdu z kličky však nevracíme vnější paži a rameno vpřed jako u jednoduchých kliček, nýbrž je zadržíme hodně vzadu (9). Musíme mít rotit, jako by nás paže přímo vedly a vytahovaly dále z kličky ven a umožnily tak plynulý vjezd do přechodu, ve kterém vyměňujeme vnější hranu za vnitřní. V přechodu vytahujeme volnou levou nohu hodně vzad (12), pokud možno těsně nad ledem, celý přechod doprovodíme vytažením z kolena jedoucí nohy a opětným podřepem po přechodu současně s přednožením levé nohy (13). Dostali jsme se do obloučku vzad - dovnitřna pravé noze s obvyklým držením pro kličku vzad - dovnitř, kterou také provedeme (14 - 18). Po dojezdu ke středu nasadíme obloučkem vzad - dovnitřna levé noze (19) kličku vzad - dovnitř, jejíž začátek i vjezd do ní ;sou zcela normální (20 - 23). Výjezd bude stejný jako u první vnější kličky, to znamená, že musíme opět nabrat švih pro hladké projetí přechodu. Vnější levé rameno a paži držíme vzadu, musí nás táhnout do přechodu (26). Pravým ramenem a paží se snažíme zatáhnout vzad teprve v okamžiku, kdy se vysunuje do přechodu volná noha (27). Tímto jedním pohybem (místo pohybů dvou) dosáhneme pravidelnosti kresby před přechodem (neobjeví se boule). Plynulosti přechodu napomáhá i zhoupnutí v koleně, vytažení volné pravé nohy těsně nad ledem vzad (28) a její vrácení vpřed ihned po přechodu (30). Přechodem jsme se dostali opět na vnější hranu. Zbývá už jen dokončení celé figury kličkou vzad - ven na levé noze, což je už stejné jako u jednoduchých kliček. Po dojetí do středu a po nasazení obloučku vzad - ven na pravou nohu se figura opakuje.

 

 

kličkovy_paragraf_vzad2
Grafické schéma stopy kličkového paragrafu vpřed 2.část

 


Nejčastější chyby

 

Chyby v kresbě a provedení druhých kliček (rozuměj kliček po přechodu) stejné jako u jednoduchých kliček vzad - vena dovnitř; nepravidelná kresba v přechodech bývá způsobena dvojitým pohybem ramene, paže a volné nohy bezprostředně po výjezdu z kličky a znovu před přechodem; celý paragraf projetý málo v podřepu; prudký a trhavý pohyb volné nohy v přechodu; nedostatečný podřep a překřížení volné nohy vpředu po přechodu se změnou hrany vnitřní za vnější; padání do kliček prudkým zakloněním po přechodu (zvláště v prvém případě při změně vnější hrany za vnitřní).

 


Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.


Podobná témata

Kličkový paragraf obecně
Kličkový paragraf vpřed
Kličkový paragraf vzad
Chyby v kličkových paragrafech

Související témata

Prvky dle ISU Oblouk
Vlnovka Kruh
Trojka Dvojtrojka
Protitrojka Zvrat
Protizvrat Klička
Osma Měsíc
Spojovací prvky Kroky
Přechody Obraty
Poskoky, vyskoky Skoky
Piruety Paragraf
Různé příspěvky Kombinace