m2 m1

Kruh vpřed - ven

 

Prvním prvkem v krasobruslení, jsou kruhy vpřed - ven. Budeme je trénovat na osmě o průměru 3,3 - 5,5m. Průměr kruhu se má rovnat asi trojnásobku výšky bruslaře. Menší bruslař si zvolí poněkud menší figuru a naopak. Kresba má být tak velká, aby bruslař mohl projet při normální rychlosti celou stopu v hraně. Příliš velkou figuru totiž bruslař menší postavy těžko dojíždí, proto při ztrátě rychlosti přejde na obě hrany, nebo dokonce změní hranu, a to je velká chyba.

 

kruh_vpred_ven
Grafické schéma stopy kruhu vpřed - ven

 

Start je stejný jako při průpravné osmě. První kruh nasazujeme vždy na pravou nohu, levá paže a rameno stejně jako levý bok jsou vzadu. Jsme otočení zády do kruhu, levou nohu zanožíme a vytočíme špičkou a kolenem ven z kruhu (špička je těsně nad ledem, přibližně nad stopou). Pravá paže je vpředu, hlava vzpřímená, díváme se vpřed na stopu. Paže jsou v upažení dolů, ruce ve výši pasu (2). V této pozici dojedeme po odrazu (odrážíme se celou hranou brusle) téměř do poloviny kruhu a pak začneme zvolna vyměňovat polohu ramen i paží (4), zanoženou volnou nohu přednožíme (5-6) napneme v koleně a vytočíme ven z kruhu (špička těsně nad stopou). Když dojedeme ke středu osmy (7), přiblížíme volnou nohu k noze jedoucí, přejdeme do mírného podřepu, v místě kde se protíná myšlená podélná osa kruhu s osou příčnou (nebo ještě lépe kousek před tímto průsečíkem) se odrazíme a nasadíme kruh na levou nohu (8). Ramena i paže jsou již v opačné poloze (levá paže vpředu, pravá vzadu.)

Celý kruh projíždíme na vnější hraně brusle, pouze v okamžiku odrazu,kdy se brusle stáčí směrem do středu kruhu, přejdeme na vnitřní hranu. Počátek kruhu projíždíme vždy na noze mírně pokrčené, od poloviny kruhu jedoucí nohu napínáme. Ke konci kruhu se mírně zakláníme, takže váha se přenáší na zadní část brusle. Jinak jedeme celý kruh na střední části vnější hrany brusle.

 

kruh_vpred_ven_ru
Poloha těla na kruhu vpřed - ven

 

priprava
Provedení kruhu vpřed - ven (Video ukázka)

 


Nejčastější chyby

Běžné chyby v držení těla (nohou, paží i trupu) jako při obloucích vřed ven , vysunutí vnějšího boku v prvé části kruhu stranou , vnější rameno, paže, bok i volná noha jsou ihned po odrazu vpřed, volná noha není vytočena a je příliš zvednuta a pokrčena, hlava je v předklonu, brada přitažena na prsa, ohnutí v hrudní a bederní části páteře, paže příliš vysoko nebo naopak příliš nízko, odraz provedený špičkou brusle (zoubky), nesprávné nasazení a dojíždění kruhů (správně viz. kresba).

 


Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.


Podobná témata

Kruh obecně
Kruh vpřed - ven
Kruh vpřed - dovnitř
Kruh vzad - ven
Kruh vzad - dovnitř
Kruh chyby

Související témata

Prvky dle ISU Oblouk
Vlnovka Kruh
Trojka Dvojtrojka
Protitrojka Zvrat
Protizvrat Klička
Osma Měsíc
Spojovací prvky Kroky
Přechody Obraty
Poskoky, vyskoky Skoky
Piruety Paragraf
Různé příspěvky Kombinace