menu2 menu

Nízká pirueta na jedné noze vpřed

Je to další z piruet na jedné noze, prováděná však nikoliv ve stoji, nýbrž v hlubokém dřepu. Začneme nízkou piruetou na pravé noze, později se však naučíme točit ji i na levé noze. Je to důležité proto, že pak můžeme tuto piruetu kombinovat s nízkou piruetou vzad, popřípadě i s piruetou přešlápnutou na druhou nohu.

Rozjezd a nájezd jsou opět stejné jako u vysoké piruety na jedné noze, to znamená překládáním a obloukem vzad dovnitř na levé noze a nasazením krátkého obloučku vpřed ven směrem zpět a dovnitř kruhu na pravou nohu. Rozdíl je však v tom, že nasazení provedeme již přímo do dřepu na pravé noze. Levá volná noha švihne velkém obloukem zezadu stranou až vpřed do překřížení před bérce pravé ohnuté nohy. Švih je doprovázen trojkovým obratem na pravé noze z vnějšího obloučku vpřed do začátku obloučku vzad dovnitř, v němž však již dále nepokračujeme, nýbrž se začínáme točit na přední části brusle (nikoliv však na zoubcích, z nichž nejnižší nanejvýš kreslí jen zcela lehce stopu na ledě).

Rovněž paže se zúčastňují švihu napomáhajícímu rotaci. Při nasazení obloučku na pravou nohu vpřed ven musí být pravé rameno vedoucí složkou celého těla, musí nás přímo do otáčení vtahovat. Levou paží švihneme obloukem zezadu stranou vpřed, kde se obě paže setkávají v předpažení, a ke konci piruety se mohou pokrčit a přiložit na prsa. Hned od počátku se snažíme hodně předklánět, jako bychom chtěli dosáhnout na špičku brusle ohnuté nohy.

Jakmile ztratíme rychlost, vztyčíme se na pravé (bez pomoci levé) a dotočíme piruetu ve stoji s normálním výjezdem obloukem vzad ven na levé noze s opačným držením. Úmyslně se nezmiňuji o nízké piruetě vpřed na špičce, do které můžeme přejít zcela jednoduše větším sklonem brusle, když cítíme, že nejnižší zoubek zabírá o led. Nezmiňuji se o ní také proto, že tato pirueta předpokládá o něco mírnější dřep a určité pozvednutí celého těla, což už je jistý nedostatek.


Nejčastější chyby

V rozjezdu a nasazení stejné chyby jako u předcházejících piruet na jedné noze; nedostatečný dřep; malý předklon, který způsobí, že bruslař přechází na zadní část brusle a upadne; v nájezdu malý švih volné nohy kolem těla ve směru rotace; vztyk s pomocí druhé nohy, uspěchaný, nepřesný výjezd.


Podobná témata

1. Pirueta obecně 10. Pirueta na dvou nohách
2. Pirueta na jedné noze 11. Polonízká pirueta
3. Nízká pirueta 12. Pirueta vzad (Libela)
4. Křížová pirueta 13. Křížová pirueta vpřed
5. Pirueta vpřed se záklonem 14. Vysoká pirueta vpřed na jedné noze a celé brusli
6. Vysoká špičková pirueta na jedné noze vpřed 15. Vysoká pirueta vpřed se změnou polohy trupu nebo hlavy
7. Skok do piruety 16. Skok do piruety na jedné noze vpřed
8. Skok do piruety na jedné noze vzad 16. Skok s vahou do nízké piruety na jedné noze na celé brusli
9. Chyby v piruetách 17.


Související témata

Prvky dle ISU Oblouk
Vlnovka Kruh
Trojka Dvojtrojka
Protitrojka Zvrat
Protizvrat Klička
Osma Měsíc
Spojovací prvky Kroky
Přechody Obraty
Poskoky, vyskoky Skoky
Piruety Paragraf
Různé příspěvky Kombinace