m2 m1
 

Poloviční Flip / Half Flip / (odpíchnutý Salchow)

 

Využijme nyní naučené trojky při dalším prvku volné jízdy. Bude to jeden ze skoků, na jehož správném nácviku vybudujeme celou řadu dalších prvků.

 

Grafické schéma stopy polovičního skoku Flip (odpích. Salchow)

 

Půjde tady podobně jako u polovičního Lutzova skoku o získání výšky hlavně odpíchnutím a vzepřením volné nohy opřené v zanožení zoubky o led. Rozjedeme se překládáním vpřed vlevo obloukem o velikém průměru. Když jsme získali dostatečnou rychlost, zůstaneme na chvíli na levé noze v oblouku vpřed - ven(2 — 3 m) a provedeme obrat trojkou do oblouku vzad - dovnitř stále na levé noze. Paže jsou asi ve výši pasu, nejprve levá vpředu, pravá vzadu s následující výměnou, přejdeme hodně do podřepu, pravou nohu vysuneme těsně nad ledem co nejdále vzad. V okamžiku, kdy spodní zoubek pravé brusle zabere o led, zpevníme nohu v koleně a vzpíráme se na ní za pomoci pohybu paží vzhůru a levé jedoucí nohy do výskoku.

Trup musí být vzpřímen. Přitom se otáčíme vlevo o půl obratu (180°), takže dopadáme čelem do směru výjezdu obloukem vpřed - dovnitř na pravé noze, když jsme ztlumili tvrdost dopadu na špičku brusle levé nohy a střední část pravé odpérováním v kolenou. Rychlé rozvinutí paží s tendencí levou vysunout vpřed a pravou vzad nám pomůže vyjet obloukem o velikém průměru, což je jeden ze základních požadavků správného provedení všech skoků.

1_2_flip_foto
Video ukázka polovičního skoku Flip

 

Nejčastější chyby

Málo v koleně jedoucí nohy bezprostředně před odrazem; volná noha, přes kterou se vzpíráme, skrčená, místo aby byla v koleně napjatá; příliš velký předklon před odrazem, který se pak nepodaří bruslaři odstranit ve výskoku, což obvykle vede k pádu.

 


Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.


Podobná témata

Skok Flip obecně / Flip universally (odpichnutý Salchow)
Poloviční skok Flip / Half Flip universally (odpichnutý Salchow)
Jednoduchý skok skok Flip / Single Flip (odpichnutý Salchow)
Dvojitý skok Flip / Double Flip (odpichnutý Salchow)
Trojitý skok Flip / Triple Flip (odpichnutý Salchow)
Čtverný skok Flip / Quad Flip (odpichnutý Salchow)
Jednoduchý skok skok Flip / Single Flip (odpichnutý Salchow) s roznožkou

Související témata

Prvky dle ISU Oblouk
Vlnovka Kruh
Trojka Dvojtrojka
Protitrojka Zvrat
Protizvrat Klička
Osma Měsíc
Spojovací prvky Kroky
Přechody Obraty
Poskoky, vyskoky Skoky
Piruety Paragraf
Různé příspěvky Kombinace