m2 m1

Twizzle

 

Twizzle obecně

Jsou "multirotačními" otočkami na jedné noze. Tento prvek je poměrně mladý, protože byl poprvé předveden krasobruslařem Davidem Grantem v roce 1991. Twizzle jsou povinným tanečním prvkem v krokových sekvencích tanečních párů s různými stupni obtížnosti v jejich provedení, ale též prvkem v párovém bruslení (sportovní dvojice), ale i v bruslení jednotlivců a synchronizovaném bruslení. Twizzle se liší od piruety v tom, že "cestuje" po ledové ploše, pireueta má minimální rozkmit bodu rotace což vytváří na ledě stopu "šroubovice". Stopa twizle vytváří řadu na sebe navazujících krátkých obloučků.

s_twiz_1
Grafické schéma stopy twizlle
s_twiz_2
Grafické schéma stopy twizlle s nájezdem a výjezdem

Obtížnost tohoto prvku lze spatřovat u tanečních a sportovních dvojic v tom, že je zapotřebí zachovávat synchronní rotaci obou bruslařů, směr jejich pohybu a vzájemnou distanci a sladěnost pohybů na vjezdu, a výjezdu z twizzlů. Obtížnost (Level) tohoto prvku určují pravidla ISU, které stanovují minimální počet otáček aby mohl být prvek považován za twizzle, pak jsou to polohy volné nohy, úchopy volné nohy a polohy rukou v rotaci.

twiz_1foto
Nácvik prvku twizzle

Nácvik prvku twizzle je obdobný jako u nácvku piruety. Poloha brusle - jestliže jsme u piruety využívali k točení plochu nože brusle cca 2 - 4 cm od zoubkú, u twizzle již toto neplatí. K točení twizzlů využíváme celou plochu brusle. Další rozdílnot od piruety: zatím co piruetu točíme v jednom bodě, twizzle je ve své podstatě "rozcestovaná" pirueta, tedy, že není točena v jednom bodě, ale rotace "cestuje" po ledové ploše, v podobě na sebe navazujících, krátkých půl obloučků o malém průměru.

Energii potřebnou k vyvolání rotace získáváme obdobným způsobem, jako u piruet. Švihem volné nohy a obou paží.

twiz_2foto
dsds

twiz_3foto
 

 


Nejčastější chyby

ch_twizzle_1
Chybná stopa twizzle

ch_twizzle_2
Chybná stopa twizzle

ch_twizzle_3
Chybná stopa twizzle

ch_twizzle_4
Chybná stopa twizzle

Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.


Podobná témata

Twizzle

Související témata

Prvky dle ISU Oblouk
Vlnovka Kruh
Trojka Dvojtrojka
Protitrojka Zvrat
Protizvrat Klička
Osma Měsíc
Spojovací prvky Kroky
Přechody Obraty
Poskoky, vyskoky Skoky
Piruety Paragraf
Twizzle Kombinace
Různé příspěvky rezerva