m2 m1

Párové bruslení (sportovní dvojice)

 

Jízda v párovém bruslení (sportovních dvojic) je společné bruslení dvou partnerů – muže a ženy, kteří provádějí všechny pohyby v takovém souladu, aby vznikl dojem skutečné dvojice, a to na rozdíl od bruslení jednotlivců.

Jízda sportovních dvojic se skládá z dobře vyváženého programu, složeného a provedeného na hudbu po určenou dobu podle výběru závodníků. Dobrý program obsahuje prvky sólového bruslení, prováděné buď symetricky (zrcadlové bruslení), nebo souběžně (stínové bruslení), a zejména typické párové prvky, jako jsou párové piruety, spirály, zvedané figury, vyhazované a odhazované skoky s pomocí partnera apod., harmonicky spojené kroky nebo jinými pohyby. Oba partneři nemusejí vždy provádět tytéž pohyby.

Mohou se občas od sebe oddělit, ale přitom musí být zachován dojem jednotnosti a harmonie skladby, obsahu a provedení. Pohyby prováděné na obou nohou musejí být omezeny na minimum.

Kategorie sportovních dvojic obsahuje krátký program a volnou jízdu, která však zdaleka není jen jízdou dvou sólových bruslařů. Právě vyváženost typických párových prvků (spirály, zvedané figury, společné, piruety, vyhazované a odhazované skoky s pomocí partnera) a prvků sólového bruslení (skoky, piruety) s důrazem na vysokou sportovní hodnotu i dokonalé vyjádření charakteru hudebního doprovodu je příznačné pro moderní sportovní dvojici. Snaha o originalitu a přinášení nových, zejména párových prvků tuto základní charakteristiku dokresluje.


Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.


Podobná témata

Párové bruslení (sportovni dvojice) obecně
Prvky párového bruslení (sportovních dvojic)
Pravidla párového bruslení (sportovních dvojic)

Související témata

Základy bruslení
Krasobruslařské prvky
Jednotlivci
Sportovní dvojice
Taneční páry
Synchronizované bruslení
Rozhodčí a způsob rozhodování