m2 m1

Krátky tanec (před změnani ISU)

 

Po dlouholetém formování pravidel nového systému hodnocení se Mezinárodní bruslařská unie rozhodla sloučit povinný tanec s tancem originálním. Byla totiž pod tlakem televizních společností, že závod tanečních párů je svými třemi částmi zdlouhavý, a tak se po dlouhých jednáních rozhodla sloučit první dvě části závodu do jedné.

Mnozí odborníci s tímto názorem nesouhlasili. Prosazovali názory, že z povinných tanců vzniká technika párového bruslení a úplné zrušení povinných tanců by mohlo poznamenat vývoj výkonnosti mladých tanečníků. Proto se od sezóny 2010/2011 začaly jezdit taneční závody na dvě části. Začíná se krátkým tancem a končí volnou jízdou (Vincour, 2006).

Krátký tanec

Nově vzniklý krátký tanec platí pro kategorii juniorů a seniorů. Celé to působí, jako kdyby kroky povinných tanců byly zakomponovány do originálního tance. Pro každou sezónu se vylosuje jiný povinný tanec, který musejí závodníci předvést ve svém krátkém programu. Dál musí předvést povinné prvky, jako zvedané figury, piruety, krokové a twizzlové sekvence, předepsané na určitou sezónu. Ze začátku byli všichni proti změnám pravidel, ale časem si krátký program našel své diváky. Přece jenom bylo potřeba nahradit divácky nezajímavé povinné tance.


Související témata

Tance obecně
Pravidla pro taneční páry
Taneční držení
Povinné taneční prvky
Povinný tanec (před změnani ISU)
Krátký tanec (před změnani ISU)
Originální tanec (před změnani ISU)
Krátký tanec (po změnách ISU)
Volný tanec (po změnách ISU)
Tance a krokové diagramy Evropský kontinent / Tance a krokové diagramy Severoamerický kontinent
Časové částí tanců